BiH-GlaDiaTorS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

BiH-GlaDiaTorS

Dobro Dosli ovo je Forum Klana BiH-GlaDiaTorS!!!
 
HomeGalleryLatest imagesTražiRegistracijaLogin

 

 KaKo napravit sprey za cs 1.6

Go down 
AutorPoruka
Admin
Admin



Broj komentara : 11
Join date : 2008-09-29

KaKo napravit sprey za cs 1.6 Empty
KomentarNaslov komentara: KaKo napravit sprey za cs 1.6   KaKo napravit sprey za cs 1.6 Icon_minitimeMon Sep 29, 2008 2:58 pm

Ako ste već igrali CS na internetu, vjerojatno ste na nekim serverima primijetili da igrači znaju ostavljati svoje logoe u boji na zidovima ili podu. Vjerojatno ste i sami pokušali učiniti nešto slično, međutim prilikom "prilagođivanja" tj. "custumizacije" (izbornik customize), pod "Spray Images" možete izabrati tek nekoliko standardnih logoa, koji su uz to još i jednobojni..
Dakle, ako vas interesira izrada logoa, samo slijedite ovaj tutorial i neće biti problema. Svi primjeri odnose se na Photoshop, ali pretpostavljam da većina "boljih" programa za obradu slike ima iste mogućnosti.

Prije nego što krenete na izradu logoa najprije si izaberite sliku koja će biti vaš logo.
Ja sam uzeo dobro poznatog kojota iz "ptice trkačice".
Imajte na umu ćete prilikom izrade logoa najvjerojatnije morati smanjiti broj boja na slici, kao i veličinu same slike.


Vaš logo koji radite u samoj igri će zapravo biti tekstura koja se lijepi na neku površinu. Zašto vam to govorim? Zato jer teksture imaju neka svoja pravila kojih se moramo pridržavati, i prilikom izrade našeg logoa. Prvo pravilo je da veličina teksture mora biti djeljiva sa 16, jer inače dolazi do greške. To bi značilo da veličina slike koju ćemo imati kao logo mora imati dimenzije djeljive s tim brojem, npr:
64x64, 48x80 itd. Druga stvar na koju moramo paziti je veličina datoteke sa našim logoem tj. pldecal.wad, točnije moramo paziti na broj piksela teksture koja se nalazi u toj datoteci. Maksimalan broj piksela koji se može nalaziti u toj datoteci mora biti manji od 12288. U stvarnom životu to znači da slika veličine 128x128 koja ima 16384 piksela (broj sam dobio tako da sam pomnožio visinu slike sa njezinom širinom tj. 128x128), nije dobra, dok bi slika veličine 128x80 koja ima 128x80=10240 piksela što je manje od 12288 piksela i slika je dobra.

Veličinu slike izaberite tako da pokušate sačuvati isti omjer širine i visine slike.
Budući da sam ja izabrao sliku rezolucije 320x200 piksela (sasvim slučajno), i da mi je omjer širine i visine 1.6:1, izabrao sam rezoluciju 128x80, budući da i ta rezolucija ima isti omjer.

To se čini na slijedeći način:
Image - Image Size, te mu tu odredim širinu (u mom slučaju 128).
Visinu ne mijenjam.

Budući da sam ja imao sreće sa svojom slikom, i da je ona odmah u potrebnoj rezoluciji 128x80, a velika je vjerojatnost da vi nećete biti, učinite slijedeće.
Kada ste podesili širinu slike (recimo da vam je sad rezolucija slike 128x75), potrebno je da "povećate" sliku, tj. da joj dodate visinu, a da širina ostane ista:

Image-Canavs Size
Te ovdje povisite sliku tako da joj dodate "prazne" pravokutnike iznad i ispod slike. A budući da u logou možete imati i transparentu tj. prozirnu boju, budite bez straha.

Evo kako izgleda smanjeSlijedeći korak pri izradi logoa je smanjivanje broja boja na 256 boja.

Image-Mode-Indexed Color..
I ovdje izaberite 256 boja, ako želite sliku bez prozirne pozadine, ili 255 ako želite imati prozirnu pozadinu, a budući da nam je to cilj, broj boja smanjujemo na 255.

Kod izrade "prozirne boje" trebamo znati, "prozirna boja" je čista plava boja (u RGB paleti 0 0 255, u HEX obliku #0000FF) i ta se boja mora nalaziti na kraju palete.
Da bi do toga došli
na slika bez pozadine (tj. sa jednobojnom pozadinom):Zatim sliku snimimo kao običnu BMP sliku. (U slučaju da ne možete iz Photoshopa exportirati sliku u BMP format može vam za to poslužiti ACDSEE ili neki sličan program).








Ovim smo završili izradu slike, i sada slijedi prebacijvanje te slike u teskturu, točnije u pldecal.wad. Kada odzipirate datoteku u njoj ćete naći 5 datoteka.
U Notepadu (ili bilo kojem programu za editiranje teksta) otvorite datoteku "pldecal.ls", te promijenite liniju:
$loadbmp "C:\SIERRA\LogoTools\PLDECAL.BMP"
tako da put (path) vodi do direktorija u koji ste odziprali ove datoteke. Isto tako, obavezno promijenite i ime slike "PLDECAL.BMP" u ime koje ste vi dali svojoj slici.
Zatim vašu sliku kopirajte u direktorij gdje ste odzipirali ove datoteke (i koji ste put naveli), te pokrenite "colorspr.bat". Ako je sve prošlo u redu u direktoriju se pojavila još jedna datoteka pod imenom "pldecal.WAD", što je, zapravno, naš logo.

Što nam dalje slijedi? Jednostavno, sada taj naš logo, odnosno pldecal. wad samo trebamo kopirati u odgovarajuće direktorije, a to je "/logos/" direktorij u vašem Half Lifeu, tj. Counter Strikeu (ovisno imate li MOD ili retail verziju CS-a), te zatim u direktorij "/cstrike/" odnosno u sve direktorije u kojima nam se nalaze MODovi gdje želimo imati naš logo npr. u direktorij "/DoD/" ako igramo Day Of Defeat.

Upozorenje! Svaki puta kada odete u "izbornik" customize postoji mogućnost da izgubite svoj logo, tj. da on bude zamijenjen jednim od "defaultnih" HL logoa. Da bi se ti spriječilo u direktoriju "/logos/" u vašem HL-u (tj. CS-u ovisno da li je riječ o MOD ili retail verziji), napravite direktorij "Backup", te u njega preselite sve posojeće logoe (nastavak .bmp). Tako ćete sačuvati postojeće logoe, i nećete greškom ostati bez svog logoa.

Sada vam još samo ostaje da bindate tipku za ispisivanje logoa, i to je to.. Smile)
Prije nego se spojite na Internet da svima pokažete svoj trud, provjerite svoje konfiguracijske datoteke, ili ako ih nemate, provjerite svoj "config.cfg" (nalazi se u direktoriju "/cstrike/", da li ima slijedeće linije:
cl_download_ingame "1"
cl_allowdownload "1"
cl_allowupload "1"
(koje bi trebale biti postojati). U slučaju da ih nema dodajte ih na kraj "config.cfg"-a, tj vaše konfiguracijske datoteke, jer njima omogućujete upload svojeg logoa na server, te download logoa ostalih igrača.
Na vrh Go down
https://bihglad.bosnianforum.com
 
KaKo napravit sprey za cs 1.6
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
BiH-GlaDiaTorS :: CS 1.6-
Idi na: